זהו מדריך שלישי מתוך סדרת מדריכים העוסקים בשלבי העבודה השונים לציורי קירות. הנושא בו נטפל הוא “צביעה”. זהו השלב המהנה והאומנותי ביותר.

באופן עקרוני, כל אחד עובד עם הטכניקה הנוחה לו – אם מדובר במכחולים ומברשות, יש שמציירים בשכבות ויש שמציירים במכה אחת את כל הציור. מה שחשוב הוא תמיד לשמור על הסקיצה המקורית ולא לסטות ממנה ולשנות אותה בעזרת הצבע – זאת בכדי למנוע טעויות ועיוותים.

 

הצבעים

לצביעת קירות ולציור על קירות המציאו צבע סינטטי מיוחד שנקרא אקריל. מה שמיוחד בצבע הזה שהוא צבע על בסיס מים – כלומר, ניתן לדלל אותו או לשטוף אותו (כל עוד לא יבש – וזו נקודה חשובה) בעזרת מים – אך לעומת זאת, לאחר יבוש מוחלט הצבע הופך לקרום מגן מפני מים. צבעי האקריל התעשייתיים שנועדו במיוחד לצביעת קירות בנויים בצורה כימית כזו שמאפשרת מעבר נוזלים (או יותר נכון אדים) מכיוון הקיר והחוצה – מה שנקרה “קיר נושם”). זה עיקרון חשוב שכן פעמים רבות צובעים קיר ספוג בלחות מבלי לדעת כלל. במיוחד בחום הלחות מתאדה מהקיר ויוצרת פיצוצים בצבע ואם היא כלואה בין הצבע לקיר היא גם מפוצצת את הטיח ויוצרת סדקים בקיר. מעבר של אותם אדי מים החוצה מן הקיר הוא הכרחי. את עניין שכבת המגן על הקיר מפני מים אני חושב שאין צורך להסביר….

אז מבחינת צבעים –  יתאימו צבעי אקריל או כל צבע אחר (גם על בסיס שמן וטינר) שרשום עליהם שהם נועדו לצביעה על קירות. אתם יכולים להשתמש בצבעי האקריל ה”מסורתיים” מהשפורפרות או מקופסאות אותם ניתן לקנות בכל חנויות הציור והיצירה ואתם יכולים לצייר עם צבעי אקריל תעשייתיים כמו “סופרקריל”, “פוליקריל” ו”אקרינול”. כמו כן יש את הצבעים על בסיס טינר ושמן כמו “סופרלק” (למראה מבריק) ו”פוליאור” (למראה מט-משי).

למי שמצייר הרבה על קירות העניין משתלם גם מבחינה כלכלית שכן הצבעים התעשייתיים מכסים שטחים נרחבים יותר בפחות צבע והעלות לכל מ”ל זולה יותר.

יש אמנים שמעדיפים לצייר עם פחיות ספריי ובאופן גורף כולן מתאימות לעבודה על קירות והצבעים יהיו עמידים בגשם ובשמש.

יש כאלו שמעדיפים לצייר עם עפרונות או פסטלים – באופן עקרוני, אין בעיה להשתמש בכלים אלו לציור על קירות, אך חשוב לקחת בחשבון את העמידות הנמוכה שלהם לאורך זמן. לכך חשוב, במידה והאהבה שלכם היא טכניקות אלו – לעשות שכבת הגנה ראויה בדיום הציור – על כך נרחיב באחד המדריכים בהמשך.

 

אם מעניין אתכם לקרוא עוד על סוגי צבעים, הכנו מאמר מיוחד בנושא ותוכלו לקרוא אותו כאן

 

טכניקות עבודה

בנוסף למכחולים ומברשות קיימים מגוון רחב של אמצעים שונים – חלקם יחודיים וחלקם פשוטים ביותר שיכולים לעזור בצביעה בכלל ובמיוחד בהשגת טקסטורות כאלו ואחרות.

מעשית, לא להתבייש להשתמש בכל חפץ שעולה על רוחכם לשם יצירת טקסטורה. ישנם ספוגים שונים ו ובעלי טקסטורות מגוונות שיכולים לשמש אתכם. רצוי מאוד רק לוודא כי מדובר בספוגים טבעיים (כמו ספוגי אלמוגים) או כאלו בעלי יכולת ספיגה גבוהה (כמו ספוגי ויסקוזה) בכדי למנוע נזילות של צבע והשפרצות. ניתן להשתמש בשקיות, בדים, רשתות, חותמות וכו’ בכדי ליצור את הטקסטורה הרצויה על הקיר. יש גם מגוון רחב ביותר של גלגלות לצביעה שיכולות לספק מענה למרקמים שונים בציור וגם לצביעה רציפה וחלקה של רקעים ומשטחים.

בקטגוריית הצביעה אכניס גם כמובן את האפשרות של שימוש באייר בראש (Air Brush) או בעברית ובתרגום חופשי – מכחול אויר בפרט וציוד לצביעה בלחץ אויר בכלל.