במיוחד בקירות חיצוניים, יש חשיבות רבה לשימוש בלכה מתאימה להגנה על ציור הקיר שלכם. הלכה מכילה בין היתר מסנני קרינה אשר מאטים בצורה משמעותית את דהייתם של ציורים החשופים לשמש במשך השנים.

 

את שכבת המגן עושים בעזרת לכה. יש לכות רבות בשוק – מה שחשוב להקפיד שהלכה בה משתמשים היא לכה לקירות! (אחרת נפספס את כל עיקרון ה”קיר הנושם” שלנו).

לכה לקירות יכולה להיות לכה על בסיס טינר או לכה על בסיס מים ושתיהן טובות באותה המידה… לכה היא גם עניין של גימור, שכן לכה יכולה להיות מבריקה והיא יכולה להיות מט ובלתי מורגשת. חשוב גם לשים לב שקונים לכה שקופה לחלוטין בכדי לא לשנות את גווני הציור.

את הלכה ניתן למרוח בעזרת מברשת, רולר ובהתזה בלחץ אויר (בלחץ אויר יש להזהר שלא לגרום לנזילות של הלכה על הקיר). באופן אישי אני מאוד ממליץ בציורי קירות לרסס את הלכה כי בכל דרך אחרת של מריחה אפשר לפגוע בצורה בילתי הפיכה במרקם של הציור ובצבע העדין שנתפס על המשטח. מריחה בעזרת מברשת או רולר יכולים להשאיר פסים וסימנים שונים בעוד שריסוס ייתן מראה חלק ואחיד.

 

בנוסף ללכות כאלו ואחרות פותח מגוון רחב של חומרים על בסיס סיליקון שמגנים על הקיר בצורה הטובה ביותר. דוגמה לחומר שכזה הוא ה”סילוקסן”. זהו חומר נוזלי המכיל סיליקון. היתרון של חומר כזה הוא בכך שהוא מאפשר את מעבר הלחות מהקיר החוצה בלבד ומונע חדירת רטיבות וקרינת שמש אל הקיר. מבחינה כימית החומר בנוי בצורה של קונוסים (חרוט…) הצפופים אחד לשני, כאשר בכיוון הפונה אל האויר נמצא הצד הצר של הקונוס )מה שמונע את כניסת המים אל הקיר ובצד הפונה אל הקיר מצוי הצד הרחב של הקונות שמעפשר זרימה של הלחות החוצה אל האויר.

 

אם מדובר בקירות פנימיים – לא חובה להגן על הציור אבל בקירות חיצוניים מומלץ, למרות שהצבעים האקריליים של היום עמידים מאוד ומכילים גם בעצמם מסנני קרינה.

לעיתים, בהתאם להחלטת הלקוח – אפשרי להמגן על ציורים גם בחדרי ילדים – זו הגנה כפולה שתאפשר לשטוף את הציורים במידת הצורך, כמו במקרה וילד מקשקש על הקיר. אמנם רוב הצבעים האקריליים רחיצים – אך שימוש בלכה ייתן כיסוי כפול של הגנה.

במקומות שמדובר רק בלכלוך כמו טביעת אצבעות ורגליים – אין שום הכרח לכסות בלכה להגנה.

 

אם אתם אוהבים לצייר על קירות עם צבעים שהם לא עמידים במים כמו צבעי מים, גואש, עפרונות, עפרונות צבעוניים, פסטלים וכדומה – חובה שתכסו את הציור בשכבת לכה אשר תגן עליו ותאריך את ימיו – לשנים :]

הערה אחרונה בנוגע ללכות – חשוב מאוד למרוח את הלכה באופן אחיד ובשכבה מספקת להגנה (שלא תהיה דקה מידי).